5. seminář s názvem RITUÁL

„Rituál je oknem, skrze které se můžeme rozhlédnout do dvou stran – k našemu biologickému či živočišnému bytí a k našemu bytí kulturnímu; je to také místo, kde se tyto dvě dimenze protínají, mísí a jedna druhou ovlivňují.“ (Barry Stephenson: Stručný úvod do teorie rituálu).

V pátém semináři na Střední škole sociální péče a služeb jsme se se dvěma ročníky věnovaly tématu rituál. Nejednalo se o náboženský či magický rituál, ale o společenský systém a jeho zvyklosti. Na základě obrazů z výtvarného umění jsme společně rozklíčovali, jak je naše bytí ve světě symbolické. Prostřednictvím básnických přirovnání jsme si charakterizovali jednotlivé měsíce. A prostřednictvím již pátého setkání s dívkami, jsme si užili hezký den plný naplnění z práce, která má smysl. To vše díky projektu Kreativní učení. Děkujeme za podporu.